blog-post

Total Diz Protezi Nedir?

author image

Total Diz Protezi Nedir?

Diz ekleminde ameliyatsız tedavi yöntemlerinden fayda görmeyen ve ileri derecede kıkırdak aşınması olan hastalarda total diz protezi uygulanmaktadır. İleri derecede ağrılı, aşınmış olan eklem yüzlerinin, metal ve polietilenden imal edilen, ağrısız eklem hareketi için tasarlanmış özel parçalar ile kaplanarak yapay bir eklem oluşturularak, başarılı bir tedavi yöntemi olarak yerini almıştır.

Hasta konforunu artırmak, hastanede kalış süresini kısaltmak ve ağrıyı en aza indirip en kısa sürede günlük yaşam aktivitelerine dönmek temel amaçtır ve bunu sağlamak için multi-modal anestezi ve analjezi” adı verilen yöntemler (multi-modal analjezi, birden fazla yöntemin kullanılarak ağrının geçirilmesidir) ve buna eşlik eden diğer cerrahi uygulamalar hasta konforunu arttırır. Ağrı kesici uygulaması ameliyattan önce başlar; çünkü ağrıyı başlamadan önce geçirmek, başladıktan sonra geçirmekten daha kolaydır. Ameliyat süresi olguya göre 1 ila 2 saat arası bir zaman alır.

Birden fazla ilaçla değişik seviyelerde ağrı kontrolü sağlanır. Üç veya dört farklı ilacın aynı anda ve yeterli dozda kullanılması gerekir. Bazı ilaçlar ameliyat bölgesinde ağrıyı keserken bazıları beyinde ağrı hissini bloke eder. Gün boyunca hastanın kanında yeterli dozda ağrı kesici düzeyi korunmalıdır. Hastanede kalış süresi 1 veya 2 gün ile sınırlıdır.

Total Diz Protezi Nedir

Ortopedi ve Travmatoloji

Op. Dr. Mehmet Tokmak

En Son Sağlık Yazılarımız

blog-post

Gebe Eğitim Programı

Gebelik, kadının yaşamında doğal bir süreç olmakla birlikte, fizyolojik, psikolojik ve sosyal değişimlere uyumu …

blog-post

Obezite Ameliyatı

Şişmanlık şikâyeti ile başvuran, çeşitli yöntemlerle kilosunun ideal kiloya indiremeyen bunun yanı sıra eklem ağrısı, …

Özel İstanbul Şafak Hastanesi

Sağlığınız için geç kalmadan iletişime geçin. <br> Sağlığınızı bekletmeyin.

Randevu Al