Medikal Ozon

Keskin bir kokuya sahip, havadan daha ağır ve renksiz bir gaz olan ozon, üç oksijen atomundan oluşmaktadır. Florin ve persülfattan sonra üçüncü en kuvvetli oksidan ajandır. Dünyanın 25-30 km üzerinde ozonosfer katmanında yer alan O3 zararlı ultraviyole ışınların dünyaya gelmesini engeller. Medikal O3 ise daima saf O3 ve saf oksijenin karışımı şeklinde, konsantrasyonu 1 ve 100 μg/ml (%0.05– 5 O3) arasında kullanılır. Medikal O3’ün verileceği doz, hastanın durumu ve tıbbi endikasyona göre belirlenir.

Bel fıtığı için ozon tedavisi

Bel fıtığı, bel ve bacakta şiddetli ağrılara yol açan bir rahatsızlıktır. Bel fıtığı sinirler üzerinde şiddetli baskıya yol açar. Bel fıtığı ağrı kesici, kas gevşetici ilaçlar, cerrahi ameliyatlar gibi değişik şekillerde tedavi edilebilir. Bel fıtığında cerrahi başvurulacak en son tedavi yöntemidir. Hastada uygulanan ilaç ya da diğer tedavi seçeneklerine karşılık alınamamışsa cerrahi işlem uygulanabilir.

Ozon tedavisi zayıflama, kilo alma, güzellik, kanser gibi pek çok sağlık alanında kullanılan bir tedavi seçeneğidir. Son yıllarda ise popülerliği oldukça artmıştır. Ozon yaygın bir şekilde ağrı tedavisinde de kullanılır hale gelmiştir. Ozon oksijenden elde edilen bir gazdır ve pek çok hastalığın tedavisinde alternatif olarak kullanılmaktadır.

Ozon tedavisi bel ve boyun fıtığında ortaya çıkan mekanik baskıyı en aza indirmek ve inflamasyonu onarmak için kullanılmaktadır. Özellikle İtalya, İspanya, Almanya gibi pek çok ülkede bel fıtığı tedavisinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ozon tedavisinin yan etkisi yok denecek kadar azdır. Tedavide narkoza ve kesiye ihtiyaç duyulmadan güvenle uygulanan basit bir seçenektir. Bel fıtığı için ozon tedavisinin başarısı %70-90 arasındadır.

Ozon Bel Fıtığına Nasıl Etki Eder?

Diskin içindeki suda eriyen ozon, dönüştüğü H2O2 ve hidroksil radikal ile nükleus pulpozusun karbonhidrat, aminoasit ve proteoglikanları ile reaksiyona girerek dejenerasyon sağlar. Hidrolitik ürünlerin ve suyun geri emilimi sonrasında diskte büzülme olur

Ozon tedavisi bel fıtığında ağrıya yol açan mekanizmayı etkisi altına alır. Omurlar arasında yastık görevi gören diskler farklı nedenlere bağlı olarak hasarlandığında ortaya fıtık çıkar. Diskin içinde yer alan ve jöle kıvamında olan kısım sinirlere kadar ulaşarak baskı yapmaya başlar. Bu olay karşısında disk şişmesi ve su tutması meydana gelir. Dolayısı ile belde ve bacakta şiddetli ağrılar oluşur. Ozon tedavisinde ozon disk içine verilerek fıtıklar parçalanarak tedavi edilir.

Disklerin parçalanması yani ufaltılması sinirlere baskıyı ortadan kaldırır ve sinirlerin serbest kalmasına yardımcı olur. Sinir köklerinde inflamasyon azalır, hastalıklı doku iyileşir. Kasılan ve ağrıya yol açan bel adaleleri gevşeyerek rahatlar. Hastanın yaşam kalitesi artar, yaşadığı ağrılar giderilir. Dolayısı ile bel fıtığı iyileşmiş olur.

Bel Fıtığı İçin Ozon Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Fıtığa neden olan Diskin içersine “OZON” verilmesi de benzer sonuçlara neden olan uyguladığımız faydalı,neştersiz bir yöntemdir. Ozon nükleolizis olarak adlandırılır.

Ozon nukleolizis yöntemi tüm fıtık olgularında (patlamış olsun yada olmasın), dejenere disk hastalığında uyguladığımız bir yöntemdir.Özellikle diskojenik kökenli ağrısı olduğunu düşündüğümüz vakalarda provakatif diskografi yapıyoruz, 15 psi basınç altında 7/10 ağrı olması bu vakalardaki endikasyon kriterimizdir. İşlem diğer nükleoplasti ve nükleotomi girişiminin aynı teknik olanaklarında yapılmakta burada sadece uygulanan yöntem ozon olmaktadır.Bel fıtığında ozon tedavisi  Ameliyathane ortamında özel görüntüleme cihazları yardımı ile ozon direkt olarak fıtığa neden olan diskin içine verilir ve 1 defa uygulanır. Bu işlem oldukça kolay ve güvenilir bir yöntemdir. Hastanın hastanede yatmasına gerek kalmaz ve yaklaşık 10 dakika içinde işlem tamamlanır. Cerrahi operasyon kadar etkili olan bu işlem ”ozon diskektomi” olarak da  adlandırılır.

CategoryGenel
Write a comment:

You must be logged in to post a comment.

© 2023 - Tüm Hakları Saklıdır...Created By | Ra Dijital

Bize Ulaşın       +90 (212) 614 56 56